ДО ПИТАННЯ ФОРМ МІЖНАРОДНОГО СПІВРОБІТНИЦТВА ПІД ЧАС РОЗСЛІДУВАННЯ КРИМІНАЛЬНИХ ПРАВОПОРУШЕНЬ ЩОДО УХИЛЕННЯ ВІД СПЛАТИ МИТНИХ ПЛАТЕЖІВ

Автор(и)

  • О. Ю. Трепет Університет ДФС України

DOI:

https://doi.org/10.33244/2617-4154.1(5).2021.145-153

Ключові слова:

ухилення від сплати митних платежів, розслідування, міжнародне співробітництво, кримінальне правопорушення, видача (екстрадиція)

Анотація

У статті вказано на відсутність у кримінальному законодавстві України окремого складу злочину «ухилення від сплати митних платежів», поняття «ухилення від сплати митних платежів» та переліку кримінальних правопорушень, пов’язаних з ухиленням від сплати митних платежів, а також комплексно розробленої методики розслідування цих злочинів. Окреслено місце кримінальних правопорушень щодо ухилення від сплати митних платежів у системі Кримінального кодексу України. Вказано, що злочинні дії, пов’язані з ухиленням від сплати митних платежів, варто кваліфікувати як ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів) відповідно до ст. 212 Кримінального кодексу України.

Проаналізовано особливості застосування окремих форм міжнародного співробітництва під час розслідування кримінальних правопорушень щодо ухилення від сплати митних платежів. Наведено авторське розуміння міжнародного співробітництва під час розслідування кримінальних правопорушень щодо ухилень від сплати митних платежів як складової міжнародного правоохоронного співробітництва держав, що регламентовано нормами міжнародного та національного права і здійснюване з метою реалізації завдань кримінального провадження під час розслідування ухилень від сплати митних платежів як взаємодію уповноважених, зокрема митних органів (їх посадових осіб) з уповноваженими органами (їх посадовими особами) зарубіжних держав, а також з міжнародними організаціями.

Звернено увагу на можливість реалізації видачі (екстрадиції) осіб, які вчинили досліджуваний вид кримінальних правопорушень, за умови відповідності поставлення у вину особам взаємопов’язаних злочинів та у разі дотримання меж, визначених ст. 576 Кримінального процесуального кодексу України. Запропоновано передбачити такий вид покарання, як позбавлення волі з відповідною градацією за умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів), передбачені чч. 2–3 ст. 212 Кримінального кодексу України (ухилення, вчинені за попередньою змовою групою осіб, або якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у великих розмірах, вчинені особою, раніше судимою за ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів), або якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах), що дозволить застосовувати екстрадиційну процедуру у досліджуваних провадженнях не лише у випадку вчинення взаємопов’язаних кримінальних правопорушень.

Окреслено, що увагу варто приділити не тільки унормуванню видачі осіб, які вчинили кримінальні правопорушення, пов’язані з ухиленням від сплати митних платежів, а також напрацюванню та посиленню таких форм співпраці, як організація та проведення міжнародних правоохоронних операцій, зокрема, контрольованих поставок; ведення спільної аналітичної роботи, спільне планування діяльності уповноважених органів різних держав, спрямованої на попередження, припинення та розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних з ухиленнями від сплати митних платежів, тощо.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-09-07

Як цитувати

Трепет, О. Ю. (2021). ДО ПИТАННЯ ФОРМ МІЖНАРОДНОГО СПІВРОБІТНИЦТВА ПІД ЧАС РОЗСЛІДУВАННЯ КРИМІНАЛЬНИХ ПРАВОПОРУШЕНЬ ЩОДО УХИЛЕННЯ ВІД СПЛАТИ МИТНИХ ПЛАТЕЖІВ. Ірпінський юридичний часопис, (1(5), 145–153. https://doi.org/10.33244/2617-4154.1(5).2021.145-153